Föreningen för de Neurosedynskadade (FfdN) kommer den 10-11 oktober att ha en sepsisträff för dig som har genomgått amputation till följd av en sepsisinfektion och till dig som är anhörig.
– Under två dagar möts vi för föreläsningar, erfarenhetsutbyte och trevlig samvaro, berättar Petra Kormos, själv amputerad på grund av sepsis och ansvarig för träffen.
Programmet innehåller bland annat föreläsning om hjälpmedel och protesutveckling, fyspass som speciellt anpassats för gruppen och gruppdiskussioner. Anhöriga deltar i programmet och har möjlighet att medverka i egna samtal som utgår från deras perspektiv och erfarenheter.
Föreningen för de Neurosedynskadade (FfdN) är en förening för personer som lever med neurosedynskador eller extremitetsskador samt deras anhöriga. FfdN driver rehabiliteringscentret EX-Center tillsammans med Ottobock Care.